Všetko o HEXe

Image

Čo je HEX?

HEX si môžete predstaviť ako termínovaný vklad v banke. Presnejšie by ale bolo povedať, že HEX je ako bankový depozitný certifikát (Certification of Deposit - CD) avšak namiesto banky je jeho vykonávateľom smart kontrakt v decentralizovanej blockchain sieti. HEX je technicky ERC-20 token v sieti Ethereum (a čoskoro sa stane aj PRC-20 tokenom v blockchain sieti PulseChain). HEX preto možno považovať za DeFi (Decentralized Finance) aplikáciu.

Bankové certifikáty vo fyzickom svete majú hodnotu trilión dolárov a dokopy tvoria hodnotu väčšiu ako zlato, kreditné karty a hotovosť. Banky majiteľom depozitných certifikátov vyplácajú vyššie úroky ako pri sporiacich účtoch avšak peniaze cez ne uložené musia byť fixované v banke a tá si účtuje trestné poplatky (a teda zarába na tom) ak niekto depozit predčasne ukončí.

HEX je prvá kryptomena, ktorá oceňuje tých, ktorý ju dlhodobo držia. Časť investorov do HEXu redukuje ponuku na trhu a to cenu HEXu stabilizuje alebo dvíha. K takémuto konaniu sú investori motivovaní aj bonusovaním podľa 2 pravidiel:

  • “Longer Pays Better” bonus = uzamknutie na dlhšiu dobu implikuje vyššiu úrokovú mieru (maximálna doba je 5555 dní).
  • “Bigger Pays Better” bonus = uzamknutie väčšej sumy implikuje tiež vyššiu úrokovú mieru.

Nasledujúca tabuľka porovnáva vlastnosti HEXu oproti bankovému depozitnému certifikátu:

  Depozitný certifikát v banke HEX
Úroková miera Je dohodnutá na začiatku depozitu, môže v ďalšom období klesať. aspoň 3.69% ročne a navždy, ale môže byť až 40%
Kto vykonáva depozitný kontrakt? Centralizovaná banková inštitúcia Decentralizovaná sieť blockchain
Akú hodnotu má podkladová mena EUR/USD majú relatívne stabilnú hodnotu avšak dlhodobo z nej strácajú kvôli inflácii a “tlačeniu” peňazí. Hodnota HEXu môže voči EUR/USD stúpať ale aj prudko klesať, podobne ako iné kryptomeny.
Môžu sa pravidlá hry z dlhodobého pohľadu zmeniť? Je to pravdepodobné. Banka bude upravovať podmienky v kontexte zmien zákonov a typicky tak, aby na nich viac profitovala. HEX je realizovaný ako nemenný smart kontract navždy uložený v blockchaine - jeho kód si môžete aj pozrieť. Kým beží decentralizovaná sieť, funguje HEX (a tisíce iných tokenov a kontraktov).

Cena HEXu a T-Shareov

HEX spravil v prvých 2 rokoch svoje existencie viac ako 10000x znásobenie investície už len samotnou hodnotou, za ktorú si HEX môžete kúpiť na burze alebo cez DEX zmenáreň:

HEX však poskytuje ešte väčší výnos takzvaným “stejkerom” (staker) teda tým, ktorí aspoň časť svojho HEXu uzamknú do HEX smart kontraktu. V tomto procese, ktorý sa nazýva “stejking” (stakeing), HEX kontrakt pridelí stakerovi určitý počet podielov na celkovej inflácii HEXu, ktorá vzniká razením nových HEX tokenov. Tieto podiely sa nazývajú “Share” a keďže je to typicky veľké číslo, tak sa uvádzajú v biliónoch (milión miliónov) a označujú sa “T-Share” (z anglického trillions of shares = tera-share = 1012 shareov) alebo čoraz častejšie v miliardách označovaných ako “B-Share” (z amerického billion of shares = 109 shareov).

HEX má celkovú infláciu najviac 3.69% ročne, to znamená že ak dnes existuje celkovo X HEX tokenov, potom bude o rok existovať najviac 1.0369-krát viac HEX tokenov. Táto inflácia sa však počíta každý deň. Nové vyrazené tokeny sa následne rozdeľujú medzi stakerov v pomere ich T-Share podielov. Čím viac T-Share podielov máte, tým viac získate. Výplaty za T-Sharei podiely sa každý deň menia a typicky sú okolo 6 HEX za 1 T-share denne.

Dobrou správou je, že keďže len 10% HEXu je uzamknutých v cez staking mechanizmus tak reálny ročný výnos (úrok) je nepriamo úmerne väčší a dosahuje pri tomto percente výšku až 39% ročne.

Ale pozor, cena T-Shareov postupne v čase rastie a týmto spôsobom HEX favorizuje investorov, ktorí doň investovali skôr.

Zdroj dát: hexdailystats.com/.

Ako to funguje?

V týchto videách od Rockyho sa dozviete ešte viac:

V najnovšom videu Rocky vysvetľuje, čo je to volatilita a aké príležitosti a riziká to môže priniesť. Dozviete sa aj, čo je to leverage trading (finančná páka) a v čom je dlhodobé investovanie iné (a lepšie).